CÓRECZKA TATUSIA, CÓRKA OJCA – CZY JESTEŚ CÓRKĄ OJCA?

CÓRECZKA TATUSIA, CÓRKA OJCA – CZY JESTEŚ CÓRKĄ OJCA?

W psychologii jungowskiej “kompleks ojca” to zestaw nierozwiązanych emocji i psychicznych konfliktów związanych z postacią ojca. Może to obejmować zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia, które kształtują osobowość, zachowania i relacje w dorosłym życiu. W przypadku nierozwiązanej relacji z ojcem, konsekwencje mogą być głębokie i obejmować różne aspekty psychicznego i emocjonalnego funkcjonowania.
Rożne oblicza – i nie jest to kompletna lista – “córeczek tatusia” czyli dorosłych kobiet, które mają wciąż nieuporządkowaną relację z energią ojca:
– kobiety nastawione na sukces, robiące karierę ale mające problem z ułożeniem sobie życia miłosnego
– uległe, grzeczne dziewczynki którym trudno jest wyrażać złość w stosunku do mężczyzn i stawiać im granice
– kobiety mające trudną relację z matką, mają matkę narcystyczną, zostały przez matkę w jakiś sposób odrzucone, w relacji z matką doświadczają braku akceptacji, nieustannej krytyki
– kobiety, które były molestowane seksualnie fizycznie, albo były w relacji z ojcem uwodzicielskim
– kobiety, które uważają że żaden mężczyzna nie dorówna ich ojcu
– kobiety uważające, że byłyby dla swojego ojca lepszą partnerką niż jego żona czy partnerka, rywalizujące o uczucia ocja z matką
– kobiety, które czują się zawsze lepiej w towarzystwie mężczyzn niż kobiet i wolą z nimi pracować czy spędzać czas, inne kobiety je drażnią
– te które mówią “w dzieciństwie zawsze bawiłam się z chłopcami”, “nigdy nie rozumiałam babskiej przyjaźni”, “kobiety są zbyt emocjonalne/zazdrosne/zawistne/głupie/płytkie”
– kobiety “kochanki” wybierające mężczyzn którzy już są zajęci emocjonalnie czy żonaci, konkurujące w miłości z innymi kobietami lub z matką partnera
– kobiety wybierające sobie na partnerów “synków mamusi” mających nieuporządkowaną relację z matką
– kobiety zablokowane na swoją intuicyjną i twórczą stronę
– kobiety które są w związkach gdzie nie mogą realizować swojej seksualności i często seks w związku jest tylko na początku, a potem są w związku w którym nie ma życia seksualnego
– kobiety odcięte od swojego ciała (zwłaszcza brzucha, bioder) czy wręcz nienawidzące go
– kobiety, które uważają że feminizm jest trenedem skierowanym przeciwko mężczyznom a patriarchat nie istniał i nie istnieje, które chętnie poświęcają się dla mężczyzn
– kobiety, które uważają, że bez mężczyzny są bezwartościowe i upatrują swojej wartości w fakcie posiadania partnera


KOMPLEKS OJCA U KOBIET, BYCIE CÓRKĄ OJCA LUB CÓRECZKĄ TATUSIA

Jungowski kompleks ojca u kobiet odnosi się do emocjonalnej i psychologicznej więzi z ojcem, która może wpływać na ich relacje z mężczyznami oraz na postrzeganie samej siebie. Każdy typ ojca, według analizy jungowskiej, może prowadzić do różnych manifestacji tego kompleksu, kształtując psychikę córki i jej podejście do świata:

  1. Ojciec nieobecny – Fizyczna lub emocjonalna nieobecność ojca może prowadzić do poczucia braku, co u kobiet może objawiać się trudnością w nawiązywaniu trwałych relacji i nieustannym poszukiwaniem męskiego autorytetu lub oparcia. Jeśli nasz ojciec był nieobecny lub niedostępny fizycznie czy emocjonalnie, co spowodowało, że nieświadomie go wyidealizowałyśmy i nasz wewętrzny obraz mężczyzny niewiele ma wspólnego z rzeczywistością
  2. Ojciec rozpieszczający – Zbyt pobłażliwy ojciec może stworzyć w psychice córki obraz świata, w którym mężczyźni powinni spełniać jej potrzeby bez wysiłku. W dorosłym życiu takie kobiety mogą oczekiwać bezwarunkowej uwagi lub zmagają się z rozczarowaniem, gdy rzeczywistość nie spełnia ich oczekiwań.
  3. Ojciec dominujący/ przemocowy – Córka ojca dominującego często doświadcza silnej kontroli, co może prowadzić do walki z autorytetem mężczyzn lub podświadomego dążenia do podległości, szczególnie w związkach. Może odczuwać lęk przed samodzielnością i brak pewności siebie.
  4. Ojciec uzależniony – Ojciec zmagający się z uzależnieniem wprowadza do życia córki niestabilność i chaos. Takie doświadczenia mogą prowadzić do trudności w ufaniu mężczyznom lub wchodzeniu w zdrowe relacje, z powodu obawy przed powtórzeniem traumatycznych wzorców.
  5. Ojciec bierny – Córki ojców biernych mogą odczuwać frustrację z powodu braku ojcowskiego wsparcia, co często prowadzi do przejmowania odpowiedzialności, niekiedy kosztem własnych potrzeb. Takie kobiety mogą mieć trudność w pozwoleniu sobie na bycie “zaopiekowaną”.
  6. Ojciec idealizujący – Ojciec, który idealizuje swoją córkę, tworzy obraz “księżniczki”, co może prowadzić do nierealistycznych oczekiwań względem mężczyzn i relacji. Córka może mieć trudność z akceptacją siebie jako osoby niedoskonałej.
  7. Ojciec uwodzący – Ojciec uwodzący, który nieodpowiednio przekracza granice emocjonalne, prowadzi do powstania niezdrowych wzorców relacji, w których córka szuka potwierdzenia swojej wartości poprzez relacje seksualne lub romantyczne.

Zapraszam na kurs “CÓRKI OJCÓW W DRODZE DO UZDROWIENIA” który potrwa 2 miesiące (łącznie 9 spotkań co poniedziałek o godzinie 18 PL na zoom)

Będziemy
– badać w jaki sposób jesteśmy przywiązane do postaci ojca, zidentyfikujemy przywiązanie które nas więzi,
– rozpoznawać jak odrzucona kobiecość dała przestrzeń na to, żeby relacja z ojcem mogła wpłynąć na nas w tak zanczącym stopniu
– nawiązywać kontakt z archetypowymi postaciami Bogiń, takich naszych zastępczych matek

Będziemy to wszystko robić poprzez pracę z mitami, baśniami, medytacjami i terapeutycznymi rozmowami.
Jesteś zainteresowana? Napisz maila na adres biuro@zdrowadusza.com

KONSEKWENCJE BYCIA CÓRKĄ OJCA, CÓRECZKĄ TATUSIA, KOMPLEKSU OJCA

 

Oto, jak Carl Jung rozumiał konsekwencje nierozwiązanej relacji z ojcem oraz związane z tym pojęcie kompleksu ojca:
1. Projekcja na autorytety
W ujęciu jungowskim, postać ojca często symbolizuje autorytet, zasady i struktury społeczne. Nierozwiązany kompleks ojca może prowadzić do projektowania tych nierozwiązanych emocji na innych ludzi, którzy pełnią role autorytetów – szefów, nauczycieli, przywódców. Może to skutkować nadmiernym podporządkowaniem się lub, przeciwnie, buntem wobec tych postaci, ponieważ osoba podświadomie konfrontuje się z nieprzepracowanymi uczuciami wobec ojca.
2. Trudności w relacjach międzyludzkich
Nierozwiązany kompleks ojca może wpływać na wybór partnerów życiowych i relacje z innymi mężczyznami (w przypadku kobiet) lub ogólnie z ludźmi w relacjach międzyludzkich. Może pojawić się tendencja do szukania u partnera cech ojca, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, co może prowadzić do powtarzania destrukcyjnych wzorców w związkach.
3. Osłabienie rozwoju indywidualności (Indywiduacja)
Jednym z kluczowych pojęć w teorii Junga jest proces indywiduacji, czyli dążenie do stania się w pełni zintegrowaną, świadomą siebie osobą. Kompleks ojca może zakłócać ten proces, ponieważ osoba z nierozwiązaną relacją z ojcem może mieć trudności z oddzieleniem się od jego wpływu, co utrudnia jej rozwój własnej tożsamości. W praktyce oznacza to, że jednostka może podświadomie próbować zadowolić ojca, działać zgodnie z jego oczekiwaniami lub unikać konfliktów, nawet kosztem własnych potrzeb.
4. Wewnętrzne konflikty
Wielu ludzi z kompleksem ojca doświadcza wewnętrznego rozdarcia pomiędzy chęcią uznania autorytetu ojca a potrzebą emancypacji. Może to prowadzić do chronicznego stresu, lęku, a nawet depresji. W relacji z ojcem może dominować poczucie niespełnienia, złości, smutku lub buntu, które mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.
5. Identyfikacja z patriarchalnymi strukturami
Ojciec, jako symbol patriarchalnej władzy, może być kojarzony z konserwatywnymi strukturami społecznymi. Nierozwiązany kompleks ojca może prowadzić do nieświadomego utożsamiania się z wartościami autorytatywnymi, kontrolującymi lub dominującymi. Może to objawiać się zarówno w postaci ślepego podążania za tradycyjnymi rolami, jak i w postaci radykalnego odrzucania wszelkich form autorytetu, co paradoksalnie dalej jest związane z konfliktem dotyczącym ojca.
6. Cień ojca
W koncepcji jungowskiej Cień to aspekt osobowości, który jest wypierany lub ignorowany przez świadomość. W przypadku nierozwiązanej relacji z ojcem, postać ojca może zostać wchłonięta przez cień – osoba może odrzucać pewne cechy ojca (na przykład jego autorytaryzm, kontrolę) tylko po to, by samej te cechy nieświadomie przejawiać w relacjach z innymi.
7. Nadmierna samokrytyka lub brak samodyscypliny
Ojciec symbolizuje często zasady i dyscyplinę. Osoby z nierozwiązanym kompleksem ojca mogą mieć skłonność do nadmiernej samokrytyki, ponieważ wewnętrzny głos “ojca” w ich psychice nieustannie ocenia ich poczynania. Z drugiej strony, może też pojawić się trudność z wykształceniem własnej wewnętrznej dyscypliny, co prowadzi do chaotycznego życia lub braku poczucia kierunku.
8. Duchowy brak lub konflikt z Bogiem
Jung często odnosił się do postaci ojca także w kontekście Boga, zwłaszcza w religiach patriarchalnych, gdzie Bóg jest przedstawiany jako figura ojcowska. Osoby z nierozwiązanym kompleksem ojca mogą mieć trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji z duchowością lub autorytetem religijnym. Może wystąpić odrzucenie religii albo fanatyczne podporządkowanie się jej zasadom.

Esther uwielbia, gdy ojciec poświęca jej niepodzielną uwagę. Wyczekuje rzadkich okazji, gdy Williama nie ma w domu, i ona może mieć tatę wyłącznie dla siebie. On mówi na nią Besti. Esther siada mu na kolanach i jeśli nie golił się przez jeden dzień, narzeka na dziwną szorstkość jego skóry. On odgarnia jej włosy i obsypuje jej czoło całusami. Kirsten przygląda się im z przeciwległego krańca pokoju.

Pewnego razu czteroletnia Esther zwróciła się do obojga rodziców z wielką powagą: „Chciałabym, żeby mama umarła, wtedy ja byłabym żoną tatusia”. Kirsten to rozumie. Ona sama chciałaby mieć dobrego, godnego zaufania ojca, który by ją przytulał i z którym mogłaby konstruować układy elektryczne, gdy nikt by im nie przeszkadzał. Doskonale widzi, jak urzekającą i wspaniałą postacią może wydawać się Rabih dziewczynce, która nie ma jeszcze dziesięciu lat. Chętnie bawi się z córką lalkami na podłodze, zabiera ją na ściankę wspinaczkową, kupuje sukienki, jeździ na rowerze i opowiada o genialnych inżynierach, którzy budowali szkockie tunele i mosty.

Niemniej obserwując ich więź, Kirsten nieco martwi się przyszłością córki. Zastanawia się, czy jakikolwiek inny mężczyzna będzie w stanie spełnić tak wysokie standardy czułości i uwagi – i czy Besti ostatecznie nie będzie odrzucać kolejnych kandydatów tylko dlatego, że nawet w przybliżeniu nie ofiarują jej tego rodzaju przyjaźni, jaką kiedyś obdarzał ją ojciec.

Jednak to, co najbardziej drażni Kirsten, to sentymentalne zachowanie Rabiha. Wie, że dobroć, którą okazuje córce, dla niej jest niedostępna. Wielokrotnie doświadczała drastycznej zmiany tonu, gdy oboje znajdowali się poza zasięgiem słuchu dzieci. Rabih bezwiednie zasiewa w umyśle Esther wyobrażenie sposobu, w jaki idealny mężczyzna traktuje kobietę – niezależnie od tego, że ideał ten w żaden sposób nie odzwierciedla jego prawdziwej osobowości.

Esther zatem w przyszłości może zapytać mężczyznę, który zachowuje się egoistycznie, jest nieuważny bądź szorstki, dlaczego nie może być bardziej podobny do jej ojca, nie zdając sobie sprawy, że tamten jest właśnie uderzająco podobny do Rabiha, ale nie do tej jego strony, którą ona miała okazję widzieć.

fragment pochodzi z książki “Prawdziwa historia miłości” – De Botton Alain

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *