MIĘSIEŃ PSOAS, PRACA Z TRAUMĄ, TRE, WIBRACJE DNA MIEDNICY – PODSUMOWANIE

Co to jest TRE?

TRE to zestaw kilku ćwiczeń zapożyczonych od Aleksandra Lowena, który stworzył bioenergetykę.

David Berceli “wyjął” z niej 7 ćwiczeń i ułożył w sekwencję, którą nazwał TRE czyli Trauma Releasing Exercises – Ćwiczenia uwalniające traumę, stres i emocje.

Tak naprawdę, najważniejszym ćwiczeniem w TRE jest ćwiczenie – WIBRACJE DNA MIEDNICY (kliknij tutaj żeby obejrzeć filmik jak wykonać to ćwiczenie) czyli drżenia mięśnia PSOAS

Mięsień lędźwiowy (musculus psoas), dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu na styku kręgosłupa, przejścia kręgowo-miednicznego i obręczy biodrowej, zaangażowany jest w liczne skomplikowane procesy biomechaniki tego regionu.
Zbyt uproszczony model jego funkcji pokutujący w większości podręczników wydaje się krzywdzący dla jego licznych „umiejętności”.
Sąsiedztwo powięziowe, w skład którego wchodzą błony otaczające trzewia, składowe cylindra ciśnieniowego dla strefy podprzeponowej, ważne naczynia i drogi drenażu, a także bezpośredni kontakt z gałęziami splotu lędźwiowego sprawiają, że mięsień lędźwiowy należy traktować jako osobowość, jako swego rodzaju instytucję, której stan wymaga wnikliwej oceny i bardzo troskliwej opieki. dr Piotr Godek

PSOAS to mięsień, który łączy naszą górną połowę ciała z dolną.

Ponieważ górna część ciała odpowiada za połączenie z Niebem, z naszym Wewnętrznym Ojcem, a dolna odpowiada za nasze ugruntowanie i połączenie z naszą Wewnętrzną Matką i Matką Ziemią – to dla mnie osobiście, mięsień PSOAS odpowiada za Wewnętrzne Dziecko i Podświadomość.  Taka wewnętrzna Święta Trójca.

PSOAS ma dla mnie wymiar bardzo cielesny, bo praca z nim poprawia funkcjonowanie ciała – narządów znajdujących się w jego okolicy:  kręgosłupa, macicy, jajników, układu moczowego, jelit, nerek, ale także wymiar duchowy, ponieważ wpływa na prawidłowe funkcjonowanie czakry podstawy, seksualnej oraz splotu słonecznego.
Drżenia, wywoływane przez pracę z PSOAS to drżenia neuroegenne. Podcza wykonywania TRE, idzie impuls po całym rdzeniu kręgowym, wprost do gadziego mózgu, gdzie następuje “odprogramowanie” traumy.  Wibracja dna miednicy ma głębokie działanie i w połączeniu z psychoterapią może wyprowadzić nas z najgłębszych traumatycznych wydarzeń z naszego życia.

Co najważniejsze – rozluźnianie i wprowadzanie w wibrację mięśnia PSOAS powoduje uwalnianie ciała od traumy.

Efekty pracy z mięśniem PSOAS.

Jakich efektów możemy się spodziewać?

 • uwolnienie od traumy
 • lepszy kontakt z ciałem, poczucie “osadzenia” w ciele
 • lepszy kontakt z emocjami i intuicją
 • lepszy kontakt z Wewnętrznym Dzieckiem
 • większe poczucie granic własnego ciała
 • redukcję napięcia w ciele, związanego z zablokowanym w nim, nie przeżytymi do końca emocjami
 • obniżenie poziomu lęku
 • zmniejszenie objawów nerwicy i depresji
 • uwolnienie od blokad
 • poprawę funkcjonowania narządów takich jak: nerki, jajniki, macica, jelita, pęcherz moczowy
 • poprawę w obrębie mięśni, stawów – nóg, kręgosłupa
 • poprawę gospodarki hormonalnej
 • przywrócenie właściwej pojemność płuc poprzez odblokowanie przepony
 • oczyszczenie umysłu ze „śmieci”
 • przywrócenie sił witalnych
 • obniżenie poziom kortyzolu, czyli „hormonu stresu”
 • wyciszenie
 • lepszy sen

Czym jest trauma?

Jak pisze Peter Levine w swojej książce “Uleczyć traumę”

Trauma to trauma, nieważne, czym została spowodowana. Żeby to właściwie zrozumieć, musimy zdać sobie sprawę, że ludzie mogą zostać straumatyzowani przez dowolne wydarzenie, które postrzegają (świadomie lub nieświadomie) jako zagrażające życiu. To postrzeganie zależy od wieku, doświadczenia życiowego, a także od temperamentu człowieka. Na przykład nagłe głośne hałasy, takie jak grzmoty lub gniewne okrzyki dorosłych, mogą straumatyzować niemowlę i małe dziecko. Oczywiście, że grzmoty i krzyki rzadko są groźne dla życia, ale gdy dochodzi do traumy, decydującym czynnikiem jest percepcja zagrożenia oraz niezdolność radzenia sobie z nim.

Z kolei z punktu widzenia Totalnej Biologii, to, co Peter Levine nazywa traumą – tutaj nazywane jest konfliktem.

Każde tzw. zachorowanie poprzedzone jest przeżyciem biologicznego konfliktu (DHS). Konflikt biologiczny to wydarzenie nagłe, niespodziewane, zaskakujące, w naszym odczuciu wydarzenie dramatyczne, które dotknęło nas do głębi, wydarzenie doświadczone w izolacji, samotności, gdy mamy wrażenie, że nikt nas nie rozumie.
Wydarzenie takie przestawia funkcjonowanie naszego organizmu na tryb pełnej czujności i napięcia w celu podołania zaistniałej sytuacji.
http://recallhealing.blogspot.com.es/2014/05/podstawy-recall-healing.html

Przyczyny traumy.

Peter Levine w książce “Uleczyć traumę” przedstawia całą listę wydarzeń (nie jest ona kompletna oczywiście), które mogą nas straumatyzować.

Oczywiste przyczyny traumy:

• wojna,
• ciężkie nadużycie emocjonalne, fizyczne lub seksualne w dzieciństwie,
• zaniedbanie, zdrada lub porzucenie w dzieciństwie,
• doznanie przemocy lub bycie świadkiem przemocy,
• gwałt,
• ciężkie zranienia i poważne choroby,
• utrata rodziców w dzieciństwie
• aborcja, poronienie

Mniej oczywiste przyczyny traumy obejmują:

• Drobne wypadki samochodowe (nawet stłuczki), zwłaszcza takie, które kończą się urazem kręgosłupa szyjnego.
• Inwazyjne zabiegi medyczne i stomatologiczne, zwłaszcza wykonywane na dzieciach, które są krępowane i znieczulane (użycie eteru zwiększa prawdopodobieństwo traumy. Zabiegi medyczne, takie jak badania w obszarze miednicy, mogą być odczuwane jako atak, nawet jeśli na poziomie racjonalnym wiemy, że są one konieczne i pomocne).
• Upadki oraz inne tak zwane małe uszkodzenia, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci lub ludzi starszych (na przykład dziecko spadające z roweru)
• Klęski żywiołowe, obejmujące trzęsienia ziemi, huragany, tornada, pożary i powodzie.
• Choroby, zwłaszcza gdy towarzyszy im wysoka gorączka lub zatrucie.
• Bycie pozostawionym samemu, zwłaszcza dla małych dzieci i niemowląt.
• Przedłużające się unieruchomienie, zwłaszcza u dzieci (gips lub szyny stosowane przez dłuższy czas przy skoliozie lub stopach szpotawych).
• Wystawienie na skrajne gorąco lub zimno, zwłaszcza dla dzieci i niemowląt.
• Nagły głośny hałas, zwłaszcza dla dzieci i niemowląt.
• Stres okołoporodowy, zarówno dla matki, jak i noworodka.

Dodam jeszcze od siebie, że poród, aborcja, poronienie, zakładanie spirali, łyżeczkowanie macicy, wszelkiego rodzaju zabiegi związane z cewnikowaniem, cystografia, urografia, zabiegi chirurgiczne w obrębie jajników czy układu moczowego/ nerek, molestowanie czy gwałt są ZAWSZE wskazaniem do pracy z mięśniem PSOAS. 

Jak uwolnić się od traumy?

Żeby uwolnić skutecznie traumę, należy pracować na trzech poziomach: myślenia, czucia i ciała.
Jeśli masz na “swoim koncie” traumatyczne doświadczenia, to pierwszą rzeczą, której potrzebujesz jest bycie wysłuchanym i zaopiekowanie się emocjami, które przeżywałaś/przeżywałeś w wyniku przykrych wydarzeń, ponieważ, co nie wyjdzie przez usta, wyjdzie przez ciało.

Drugi etap to praca z ciałem. Podstawowy proces to właśnie wibracje dna miednicy, czyli praca z mięśniem PSOAS.

Jak zacząć “się trząść?

Możesz zacząć od obejrzenia nagrania z webinaru który poprowadziłam na ten temat a następnie filmiku Grzegorza Byczka, na którym pokazuje, jak wykonać to “ćwiczenie”

 

 1. Zachęcam też żeby obejrzeć filmiki z listy poświęconej TRE 
 2. Warto też obejrzeć i stosować pozostałe ćwiczenia z bioenergetyki, które znajdziesz tutaj

Pomocna literatura

 1. Uleczyć traumę. 12 stopniowy program wychodzenia z traumy – Peter A. Levine
 2. Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy – Peter A. Levine
 3. Głos wnętrza. Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie – Peter A. Levine
 4. Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy – Van Der Kolk Bessel
 5. Zaufaj ciału. Ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje (TRE) – David Berceli
 6. Duchowość ciała – Alexander Lowen
 7. Depresja i ciało – Alexander Lowen
 8. Miłość, seks i serce – Aleksander Lowen

 

Zapraszam też do GRUPY NA FACEBOOKU “Zdrowa Dusza” 

 

6 thoughts on “MIĘSIEŃ PSOAS, PRACA Z TRAUMĄ, TRE, WIBRACJE DNA MIEDNICY – PODSUMOWANIE”

 1. Witam,artykuł bardzo ciekawy,gdyż z pracuję z tym mięśniem zawodowo i wiem jak znaczący jest dla postawy człowieka a dokładniej ustawienia miednicy.
  Mam pytanie o przypadek zakładania spirali jako ważny powód pracy z tym mięśniem,dlaczego? Czy spirala jest trauma? Od miesiąca ja mam,długo trawilam te decyzję, sprawdzałam info, zastanawiałam się nad konsekwencjami fizycznymi i energetycznymi…. Póki co czuje się dobrze, pomijając dłuższy i obfitszy okres

  1. Lesława Jaworowska

   Wszelkie ingerencje w ciało w tym obszarze, plus ciało obce, które jednak (było nie było) tkwi w macicy, może na poziomie ciała dawać efekty uboczne.
   Po założeniu wkładki, dochodzi do niewielkiego miejscowego stanu zapalnego, które powoduje, że w macicy zbierają się białe krwinki. Produkują one substancje toksyczne dla spermy.
   Wiem, że z punktu widzenia medycyny, nie jest to nic “złego”, nie mniej jednak, z punktu widzenia energetycznego już może być.
   Terapia hormonalna wpływa na całą gospodarkę hormonalną i funkcjonowanie mózgu – więcej na ten temat możesz znaleźć w Totalnej Biologii. Roberto Barnai opowiadał o tym na swoim szkoleniu.

   Temat antykoncepcji jest ciężki, bo nie ma bezpiecznej i skutecznej metody antykoncepcji. Sama szukałam czegoś sensownego w tym temacie i nie znalazłam :(

    1. Lesława Jaworowska

     Jasne, jak najbardziej. Mężczyzni mają sporo napięć w tym obszarze, ponieważ ich narządu rozrodcze są na wierzchu ciała, wiec instynktownie napinają okolice miednicy w celu ochrony.

   1. Dzień dobry,
    Cudownie, że trafiłam do Pani. Wszystko cenne i mądre co tu spotkałam. Chciałabym jednak wypowiedzieć się w kwestii spirali. Mam ją prawie rok. Ponad 3 lata “walczyłam”ze sobą, zdecydować się czy nie. Po na myśle zdecydowałam się. I tu ogromne zaskoczenie! Przeżyłam to bardzo mocno. To nie był dla mnie tylko zabieg, który miał mi pomóc w zatrzymaniu krwotokow comiesięcznych! Dość długo trzymały mnie emocje, które nie były łatwe. Jestem skłonna powiedzieć, że było to traumatyczne.
    Pozdrawiam serdecznie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *