WEBINAR – ABORCJA, PORONIENIE

Aborcja, poronienie – jakie jest dobre rozwiązanie?

Przede wszystkim polecam zacząć od lektury poniższych tekstów:

Co możesz jeszcze zrobić?

 1. Nadaj imię swojemu nienarodzonemu dziecku (także jeśli to nienarodzone dziecko któregoś z Twoich rodziców czy dziadków)
 2. Zorganizuj mu symboliczny pogrzeb.
 3. Pal w intencji uzdrowienia waszej relacji świeczkę przez 21 dni.
 4. Świętuj jego imieniny i urodziny tak, jak by był pełnoprawnym członkiem Twojej rodziny.
 5. Rozmawiaj o nim z innymi członkami rodziny czy ojcem nienarodzonego dziecka (jeśli jest przestrzeń na taką rozmowę, nic na siłę)
 6. Wykonaj “Projekt Duszy” opisany w pierwszym linku.
 7. Pozwól sobie na przeżycie żalu i smutku związanego z tą sytuacją.
 8. Weź odpowiedzialność za swoją decyzję, ale nie każ się za to w nieskończoność. Zamiast się karać, zrób coś dobrego dla kogoś w intencji uwolnienia się od poczucia winy
 9. Napisz list do swojego nienarodzonego dziecka, w którym wyjaśnisz mu powody swojej decyzji, jeśli tak czujesz, możesz je w tym liście również napisać, jak bardzo jest Ci przykro
 10. Zdaj sobie sprawę, że to, co zrobiłaś miało związek z trudną relacją z Twoją Mamą i rodziną, w której się wychowywałaś. Zastanów się, może warto pójść na terapię, żeby nad tym popracować?
 11. Ważne – nie jesteś jedyną odpowiedzialną osobą za podjęcie tej decyzji. Nie bierz całej odpowiedzialności na siebie, rozważ, kto jeszcze za to odpowiada (ojciec dziecka, może Twoja rodzina, która Cię nie wspiera, albo inne osoby?)
 12. Nigdy nie nadawaj imienia, które miało otrzymać Twoje nienarodzone dziecko innemu swojemu dziecku.
 13. Kiedy Twoje żyjące dzieci będą wystarczająco duże, opowiedz mu o ich nienarodzonym rodzeństwie. Nie trzymaj tego w tajemnicy przed nimi, aby nie obarczać kolejnego pokolenia tym problemem.
 14. To, że Twoje dziecko się nie urodziło, nie oznacza, że nie możesz go kochać i że nie możesz być jego Mamą. Możesz. Jesteś.
 15. Przeczytaj książkę “Radykalne wybaczanie” i kup płytę “13 kroków Radykalnego Wybaczania” i pracuj z nią nad wybaczeniem sobie i innym osobom, związanym z tą sytuacją.

Warto też zapoznać się z poniższymi linkami:

Objawy traumy

Praca z traumą