Wybaczyć oznacza – zaakceptować

Czym jest akceptacja?

Acceptatio – to termin łaciński oznaczający przyjmowanie, wyrażanie zgody, przyjęcie, aprobatę, potwierdzenie. Akceptacja to pogodzenie się z tym, co jest. To przyjęcie rzeczywistości taką, jaka jest, bez wpływania na nią.

Jesteśmy nauczeni, że jeśli chcemy coś zmienić, należy z tym walczyć – jednak w przypadku naszej psychiki, naszej osobowości – walka przynosi skutek odwrotny do oczekiwanego.

Jedyną prawdziwą i dobrą zmianę przynosi akceptacja każdej części naszej osobowości. Kiedy akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy, zyskujemy dostęp do wszystkich swoich zasobów, odzyskujemy swoją osobistą moc. Pokochać siebie – oznacza zaakceptować, kawałek po kawałku, każdą z części naszej osobowości, każdą myśl, przekonanie, emocję czy zachowanie.

 

Co to znaczy zaakceptować?

Zaakceptować jakąś cechę czy emocję oznacza – po pierwsze, uświadomić sobie, że ją mamy, a następnie pogodzić się z tym i przestać zaprzeczać i się wypierać. Przeżyć wszystkie emocje, które w nas owa cecha wywołuje, pozwolić im przepłynąć przez nasze ciało. Pomocne jest też zrozumienie, do czego ta cecha czy emocja jest nam potrzebna, jaką rolę czy funkcję pełni w naszym życiu – jednak akceptacja nie jest procesem myślowym, ale przede wszystkim emocjonalnym!

 

Akceptacja to pogodzenie się i wybaczenie.

Akceptując godzimy się, więc z tym, co mamy, z całym naszym zasobem, ponieważ wiemy, że każda część osobowości jest nam do czegoś potrzebna. Akceptacja powoduje, że zyskujemy swobodę w posługiwaniu się tym zasobem w zdrowy sposób, tak, aby nie krzywdzić ani siebie, ani innych ludzi. Akceptacja danego zasobu sprawia, że w ekstremalnej sytuacji mamy dostęp do ekstremalnej formy danego zachowania, ale, na co dzień, używamy go w zrównoważony sposób.

 

Akceptacja – chęć nie wystarczy.

Ważne jest, żeby mieć świadomość, że akceptacja jakiejś nielubianej części siebie, to proces składający się z kolejnych kroków. Nie wystarczy CHĘĆ zaakceptowania, ani myśli „powinnam to zaakceptować” – potrzeba czegoś więcej. Poniżej przedstawiam kroki. Przejście przez cały proces i wykonanie kolejno wszystkich wymienionych niżej czynności prowadzi w efekcie do akceptacji. Akceptacja pojawia się samoczynnie, automatycznie, w wyniku przejścia przez kolejne etapy tego procesu.

 

Etapy akceptacji.

 1. Definiujemy problem – może nim być denerwujące zachowanie innej osoby, jakieś wydarzenie, nasze własne myśli, lub nasze zachowanie, jakaś nasza nielubiana cecha charakteru bądź też negatywne przekonanie.
 2. Rozkładamy problem na „czynniki pierwsze”, na jak najdrobniejsze kawałki, znajdujemy to, co najbardziej nam w tej sytuacji dokucza, co najbardziej nas wkurza i denerwuje. Każdy problem ma zwykle wiele różnych aspektów i mniejszych kawałków, z których się składa.Wypisujemy wszystkie myśli, które „chodzą nam po głowie” w związku z tą sytuacją.
 3. Wiemy już, że problemy biorą się z emocji, których nie chcemy przeżyć i doświadczyć, dlatego właśnie na emocje, które odczuwamy w związku z problemem należy zwrócić uwagę, pozwolić je sobie przeżyć, poczuć je w sobie, pozwolić im swobodnie przepłynąć przez nasze ciało.
 4. Korzystając z pomocy zjawiska projekcji, sprawdzamy, jaka jest PRAWDZIWA przyczyna denerwującej sytuacji, czyli jakich części siebie nie akceptujemy i brak tej akceptacji odbiera nam spokój. Jeśli nie potrafimy znaleźć tych wypartych części siebie, to otwieramy się na to, że jest w tym jakiś sens i cel (na przykład dla naszej duszy), że ta sytuacja nam się przydarzyła, nawet, jeśli nie umiemy tego zrozumieć w tym momencie. Prawdziwą przyczyną jest zwykle:
 •  nasze negatywne przekonanie
 • jakaś część nas, której nie akceptujemy
 • emocja, której nie chcemy przeżyć
 • przeznaczenie, los, plan naszej duszy
 1. Wyrażamy chęć zaakceptowania wszystkich powodów, i przyczyn, nawet, jeśli nadal nie wiemy, jakie one dokładnie są i ponieważ mogę do końca nie wiedzieć jak to zrobić, proszę moją Nadświadomość, moją Wyższą Jaźń, aby mi w tym pomogła.
 2. Oddajemy sprawę Sile Wyższej do ostatecznego rozwiązania. Zrobiliśmy ile mogliśmy, a teraz niech „Ci z Góry” wezmą sprawy w swoje ręce.

Przez proces akceptacji możesz przejść wypełniając Ankietę Zdrowa Dusza

1 thought on “Wybaczyć oznacza – zaakceptować”

 1. Bardzo dobre ujęcie wybaczania. Dopiero w takiej formie jest skuteczne. Czieszę sie ze nie tylko ja do takich wniosków doszłam. Dziękuję i pozdrawiam.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *